Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi diş içerisindeki enfekte dokuların çıkarılması, kök kanalının temizlenmesi, şekillendirilmesi, steril ve sızdırmaz bir şekilde doldurulması işlemidir.

Kök kanalı içerisindeki pulpa dokusunun inflamasyonu ya da enfeksiyonu endodontik tedavi ihtiyacına neden olmaktadır. İnflamasyon veya enfeksiyon derin çürükler, dişlerdeki kırık yada çatlaklar sebebiyle oluşabilmektedir. Bunun yanısıra dişte herhangi bir travma olması da endodontik tedavi gereksinimini oluşturabilmektedir. Pulpadaki inflamasyon veya enfeksiyon tedavi edilmediği takdirde zaman içerisinde ağrı ve apse oluşumu gerçekleşmektedir.

Kanal tedavisinin aşamaları:

Kanal tedavisi sonrası, anestezinin etkisi geçene kadar bir şey yenmemeli ve içilmemelidir.
Tedavi boyunca tedavisi yapılan dişin olduğu bölgede kuruyemiş ve benzeri sert yiyeceklerden ve sakız gibi yapışkan gıdalardan uzak durulmalıdır. Diş kırıkları en çok seanslar arasında görülmektedir.
Tedavi seansları arasında geçici dolgunun düşmemesine dikkat edilmelidir.

Bir dişe kanal tedavi gerektiği nasıl anlaşılır?

 

Kanal tedavisi tekrarı nedir?

Steril koşullarda ve doğru yapılmış kanal tedavilerinin başarı oranı %90 – 95 arasındadır. Tedavi sırasında temizlenmeyen sinir dokusu kaldıysa, kök kanal dolgusunun ve üst dolgunun yeterli yapılmadığı durumlarda kanal içerisine mikroorganizmaların sızmasıyla, tedavi sırasında perforasyon ya da kırıkların oluşmasıyla kök kanal tedavisinin başarısızlığından bahsedilir.

Başarısız bir kanal tedavisini yemek sırasında dişlerde ağrı, spontan ağrı, kök ucunda şişlik ve kızarıklık belirtilerinden anlayabiliriz. Başarısız kanal tedavisi yenilenerek tedavi tekrarlanır. Bu işlem yetersiz kalıyorsa apikal rezeksiyon işlemi uygulanarak, kök ucuna cerrahi olarak ulaşılır, enfeksiyon temizlenir ve kapatılır. Kanal tedavisi tekrarlanması ve cerrahi müdahale yetersiz kalırsa dişin çekimi düşünülmelidir.

    Randevu Talebi Oluşturun

    Siz bize yazın, biz sizi arayalım...